תיק עיתונות לתקשורת

תערוכה חדשה – ג'ף קונס: ערך מוחלט – מאוסף מרי וחוזה מוגרבי

10.3.20 – 10.10.20

diver

הודעה לעיתונות

 

 

 

 

מוזיאון תל אביב לאמנות

 

ג'ף קונס

ערך מוחלט

 

מאוסף מרי וחוזה מוגרבי

10.3.20  – 10.10.20

 

אוצר: דורון רבינא

אוצרת משנה: שחר מולכו

 

לראשונה בישראל, תערוכת יחיד של ג'ף קונס (Jeff Koons),

האמן האמריקאי המשפיע, המצליח והמפורסם בעולם

ג'ף קונס נחשב לאמן החי שעבודותיו הן היקרות ביותר בהיסטוריה

הוא שובר שיאי מכירות של יצירות אמנות ושל מספרי מבקרים בתערוכותיו המוצגות במוזיאונים הגדולים והמרכזיים בעולם

התערוכה מציגה מבחר עבודות גדולות מימדים של ג'ף קונס, בהן יצירות איקוניות מהסדרות הידועות  ביותר של האמן משלושת העשורים האחרונים

 

 

מוזיאון תל אביב לאמנות גאה להציג תערוכת יחיד ראשונה בישראל של  ג'ף קונס – האמן החי החשוב, המשפיע, הפופולרי והשנוי במחלוקת בעולם.

ג'ף קונס חוקר מושגים כמו בנאליות, צרכנות, תרבות המונים ויופי, ונחשב לתופעה תרבותית ייחודית ויוצאת דופן, שהדיה והשפעותיה חורגים מעבר לגבולות עולם האמנות.

התערוכה מציעה הצצה, דרך נקודת מבטו של האספן, לספקטרום הרחב של מדיות וטכניקות אמנותיות, מתקופות שונות בקריירה הייחודית של האמן.

 

התערוכה היא שיתוף פעולה שני בין מוזיאון תל אביב לאמנות לבין אוסף מרי וחוזה מוגרבי, שעבודות מתוכו הוצגו ב-2013 בתערוכה "Wanted" (אנדי וורהול, ז'אן מישל בסקיאט, ריצ'ארד פרינס ואחרים).

 

בתערוכה מוצגות 12 עבודות גדולות ממדים מהסדרות האיקוניות של של קונס, משנות השמונים ועד היום. היא כוללת את פסל השיש "זוג רקדנים (2010-19), שייחשף לראשונה בפני הקהל הרחב ושהעבודה עליו נמשכה כעשר שנים, "דב ושוטר" (1988),  מתוך הסדרה "בנאליות". "בלון ונוס דוֹלנִי וייֶסטוֹנִיצֶה (סגול), מתוך סדרת העתיקות, המתייחסת לנושאים מתולדות האמנות, בהם עוסק קונס בשנים האחרונות. "הענק הירוק (סלע), 2004-13 מתוך הסדרה הענק הירוק אלביס. "דולפין טאז פח-זבל" (2007–2011) מסדרת פופאיי ועוד.

 

טניה כהן – עוזיאלי, מנכ"לית מוזיאון תל אביב לאמנות: "אני גאה ונרגשת על ההישג המשמעותי של  מוזיאון תל אביב לאמנות. ג'ף קונס, מגדולי האמנים של ימינו, הוא דמות ייחודית ומרכזית בתרבות העכשווית ואחד מהאמנים הידועים, המצליחים והמשפיעים ביותר בדורנו. מוזיאון תל אביב לאמנות,  מיישר קו עם המוזיאונים הגדולים בעולם ומעניק לראשונה בישראל, הזדמנות יוצאת דופן לקהל המקומי להיחשף למבחר מגוון מיצירותיו של ג'ף קונס בתערוכה מרהיבה ומרתקת. ברצוני להודות למרי וחוזה מוגרבי, על נדיבותם האדירה בהבאת התערוכה מהאוסף המשפחתי לישראל. זוהי אבן דרך משמעותית בחיי התרבות בארץ".

 

את התערוכה "ג'ף קונס: ערך מוחלט – עבודות נבחרות מאוסף מרי וחוזה מוגרבי" אוצר דורון רבינא, האוצר הראשי של מוזיאון תל אביב לאמנות בשיתוף עם אוצרת המשנה שחר מולכו. התערוכה מוצגת בגלריה ע"ש לילי ויואל משה אלשטיין בבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר, חלל התצוגה הגדול במוזיאון, המשתרע על פני 850 מ"ר.

 

ג'ף קונס (יליד 1955, יורק, פנסילבניה, ארה"ב) הוא הבולט מבין אמני דור הניאו-פופ האמריקאים, שצמחו בשנות השמונים של המאה העשרים ובחנו את משמעותם של האמנות ושל הספקטקל בעידן רווי מדיה. הם עשו זאת תוך אימוץ של אסתטיקה שמקצינה את תרבות הצריכה, שהתעצמה בעשור זה. בתחילת שנות התשעים תיעד את זוגיותו עם השחקנית אילונה סטאלר (צ'יצ'ולינה), ותיאר סצנות פורנוגרפיות ביתיות בסדרות של צילומים, פסלים והדפסים בעלי אופי פרסומי, שהקומפוזיציות שלהם נלקחו מהציור הדתי והקלאסי. קונס שכלל את פעולת הניכוס של דימויים מהתרבות הפופולרית, והציג בפאר מוקצן פסלים של ידוענים (כמו מייקל ג'קסון וליידי גאגא), צעצועי בריכה,  ודמויות מסרטים מצוירים (כמו פופאיי והענק הירוק –כשלעצמן,  דמויות של גבריות השואפת להתנפח). עבודותיו יוצרו בפרפקציוניזם קיצוני, שהעניק להן הילה כמו-דתית, והפך אותן למושא תשוקה עבור אספני אמנות והקהל הרחב גם יחד.

 

"ערך מוחלט" הוא מושג מתמטי, המציין את גודלם של איברים בשדה המספרים: הערך המוחלט של מספר הוא המרחק בינו לבין נקודת האפס על ציר המספרים. אימוץ המושג ככותרת לתערוכה מעלה את שאלת הערך כמושג יסוד במעשה האמנותי של קונס, ומחדד את המחלוקת המתמשכת על הייחוס של ערך (או של חוסר ערך) לאובייקט האמנותי. המושג מודגם גם כאשר קונס מתיך יחד את הערך הסימבולי ואת הערך הכלכלי, ויוצר זירה שבה לא ניתן – ואף לא נכון – להפריד ביניהם. מעטים האמנים שהמפגש עם עבודה יחידה שלהם רווי בכל כך הרבה דימויים של שאר עבודותיהם הצרובות בזיכרון התרבותי. הכותרת מציבה את קונס עצמו – האמן והתופעה – כאקסיומה של האמנות העכשווית: אמן שהוא תופעה בלתי ניתנת לביטול, גאון וסמל של עידן.

 

 

לפרטים נוספים: הדס שפירא, יחסי ציבור: 050-8862743    hadashapirapr@gmail.com

דימויים

Hulk Rock ©Photo- Tom Powel Imaging

koons_009-036_Serpents.tif

koons_009-036_Serpents.tif...

Monkeys arch.tif

Monkeys arch.tif...

Donkey (2).tif

Donkey (2).tif...

DolphinTazTrashcan_b (Large)

DolphinTazTrashcan_a (Large)

Bear and Policeman arch.tif

Bear and Policeman arch.tif...

koons_014-004_Beach arch.tif

koons_014-004_Beach arch.tif...

Antiquity_Satyr (Large)

Waterfall(Pink) (Large)

על התערוכה

תמונות

JeffKoons_MarkSeliger_Lobster2005

Jeff Koons – Photo- Chris Fanning

צילומי הצבה

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_010

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_012

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_016

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_017

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_007

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_005

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_003

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_001

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_019ccflat (3)

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_019ccflat (2)

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_019ccflat (1)

Jeff Koons_Tel Aviv Museum_(Photo By Elad Sarig)_019ccflat (4)